1. خانه
  2. »
  3. مقالات سئو
  4. »
  5. سئو چیست؟
سئو چیست

سئو چیست؟

فهرست مطالب

شاید به‌عنوان یک تولیدکننده‌ی محتوای سایت یا طراح سایت یا حتی یک فرد عادی تازه‌کار در حیطه‌ی دیجیتال مارکتینگ، کلمه‌ی سئو بارها و بارها به گوشتان خورده باشد و یا از جلوی چشمتان رد شده باشد. هدف ما در این مقاله ازبین‌بردن ابهامات و تبدیل برداشت‌های پیچیده‌ی خوانندگان به درکی ساده و کاربردی از تعریف سئو است. سؤال مهمی که پیش می‌آید این است که تعریف سئو چیست؟

برای تعریف سئو می‌توان چنین پاسخ داد که سئو به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که در طراحی سایت، تولید محتوا و راهبردهای تولید محتوا آنها را بر می‌گزینیم تا با این کار بتوانیم بازدیدکنندگان بیشتری را برای سایت خود جذب نموده و جایگاه بهتری را در نتایج جستجوهایی که در گوگل صورت می‌گیرد کسب کنیم.

سئوکار چیست؟

همواره در جهان انسان‌ها به دلیل دارابودن ذهن جستجوگر و تحلیل‌گرشان به دنبال چیستی و ماهیت قضایا هستند. مانند چرا‌هایی که خواننده‌ای که شما باشید در مورد ماهیت کلمه‌ی سئو در ذهن دارید. هنگامی که به کلمه سئو می‌نگریم و در مورد آن تفکر می‌کنیم، بدون شک توجهمان به این جلب می‌شود که آیا این سه حرف مخفف چه کلماتی هستند، چه عبارتی را باهم تشکیل می‌دهند، اصلاً آیا تعریف دقیق سئو چیست؟ پاسخ سؤال را در پاراگراف بعد خواهیم دید.

Seo مخفف سه کلمه Search Engine Optimization است که به معنی بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است. ولی باتوجه‌به اهمیت رضایت کاربران در استفاده از سایت امروزه این مفهوم به Search Experience Optimization تغییر پیدا کرده است که باید گفت بهینه‌سازی تجربه کاربری در جستجو.

اگر تعریف بالا برایتان کم معنا و سخت درک است پس بهتر است که به تعریف جامع‌تر و ساده‌تری که در پاراگراف بعدی آورده شده توجه کنید.

کلمه Search و کلمه Engine که هرکدام به‌صورت جداگانه، به ترتیب دارای معنای مشخص جستجو و موتور هستند در اثر ترکیب‌شدن با یکدیگر عبارت Search Engine یا همان موتور جستجوگر را تشکیل می‌دهند. اما با ورود کلمه‌ی Optimtzation ، معنای عبارت سئو کامل‌تر و دقیق‌تر می‌شود . در لغت‌نامه‌ی دانشگاه کمبریج، کلمه‌ی Optimization به معنای روندی است که در آن از چیزی به بهترین و مؤثرترین نحو ممکن استفاده شود و یا چیزی به بهترین و مؤثرترین نحو ممکن ساخته یا تولید شود.

سئو چیست

با تفکیک و تحلیل عبارات در پاراگراف بالا، حال بهترین زمان برای ساخت یک توضیح جامع و کوتاه برای این دو سؤال است: آیا دقیقاً SEO   چیست؟ آیا دقیقاً کار سئو چیست؟ و اما جواب؛ سئو مجموعه‌ی گسترده‌ای از اصول و تکنیک‌هایی است که با پیروی و به‌کارگیری خلاقانه از آنها در دنیای اینترنت و الل خصوص کسب‌وکار اینترنتی، روند جستجوی فروشگاه یا محصول شما را برای کاربر به‌صورت بهینه‌تر در حین جستجو و پربازده‌تر برای کسب‌وکار شما جهت‌دهی می‌کند.

سئو تنها مربوط به موتور های جستجو نیست و از جمله عوامل مهم و کاربردی دیگر آن مناسب سازی سایت برای جستجوگران و بازدیدکنندگان از سایت است که خوشبختانه طی سال های گذشته سیاست های موتور جسجوی گوگل با اهداف مورد نظر بازدیدکنندگان از سایت ها همسو شده است.

اهمیت سئو چیست

بیشترین فعالیت جستجوی اینترنتی توسط موتور‌های جستجوی گوگل، بینگ و یاهو انجام می‌شود. سئو مناسب‌ترین شاه راه برای رسیدن به بازدید بیشتر در نتایج موتور‌های جستجو است. این شاه راه سه قسمت اصلی دارد: مبدأ آن یک عزم راسخ برای پیشرفت، و طول مسیر تلاش‌ها و خلاقیت زایی‌های شما در جهت بهبود عملکرد سایت و محیط کسب‌وکار اینترنتی، و مقصد آن جایگاه برتر در نتایج جستجوی موتور‌های جستجو است. داستان این شاه راه به‌خوبی نشان می‌دهد که اهمیت سئو چیست و اصلاً سئو چیست و چه کاربردی دارد.

دانستن این موضوع که SEO چست، اصول سئو چیست، کار سئو چیست و یا انواع سئو چیست، همه به جامع‌تر شدن اطلاعات شما در این حیطه‌ی کمک خواهد کرد و با استفاده از این اطلاعات جامع، به طور قطعی در فعالیت‌هایی از جمله طراحی اولیه‌ی سایت یا بازطراحی سایت موفق‌تر خواهید بود.

 

سئو چیست

شاید در ذهن شما این سؤال ایجاد شود که چرا موتورهای جستجو به سئو نیاز دارند؟ برای مثال موتور جستجوی گوگل را در نظر می‌گیریم. گوگل موتوری هوشمند است و سعی دارد نتایج خوبی را به کاربران اینترنتی خود ارائه دهد ولی در این راه محدودیت‌هایی وجود دارد که نیاز به سئوی سایت در چنین مواقعی به‌خوبی احساس می‌شود.

داشتن یک سئوی نامناسب می‌تواند باعث نادیده شدن شما و به هدررفتن همه کوشش شما و بهتر دیده‌شدن رقبای شما با محتوایی ضعیف‌تر شود و این خود دلیلی محکم بر این است که چرا باید بدانیم که سئو چیست و چه کاربردی دارد.

On Page SEO فاکتورهای نسبتا مشخصی است که برای درک محتوای صفحه در نظر گرفته شده است و در صورت رعایت آن شانس شما برای کسب جایگاه بهتر در نتایج جستجو افزایش می یابد.

مهم‌ترین مراحل سئوی سایت چیست

پس از درک این مطالب که تعریف دقیق سئو چیست و سئو چیست و چه کاربردی دارد، حال زمان آن است که بدانید اصول سئو چیست و چگونه کار می‌کند. در سئوی هر سایت سه بازوی اصلی وجود دارد که تأثیر مثبتی در به‌دست‌آوردن جایگاه بهتر در نتایج گوگل دارند که عبارت‌اند از:

سئو تکنیکال چیست؟

جهت آغاز فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی محتوا، به یک بستر قدرتمند و پرمحتوا و سایت استاندارد نیاز خواهید داشت. رعایت اصول سئو در طراحی، نشانه‌گذاری استاندارد، استانداردسازی کدنویسی سایت، بهینه‌سازی سرعت سایت، طراحی نسخه ریسپانسیو و مواردی ازاین‌قبیل را سئو تکنیکال می‌نامیم.

بازاریابی محتوا

به‌دست‌آوردن موفقیت در سئو بدون درنظرگرفتن محتوا تقریباً امری است ناممکن. فعالیت‌هایی از قبیل تولید محتوای خوب و اصولی و باارزش، شناسایی کلمات کلیدی و باارزش، شناخت و بررسی رقبا، تدوین استراتژی محتوایی، برچسب‌گذاری و دسته‌بندی و….. را می‌توان قسمتی از فرایند بازاریابی محتوا دانست.

لینک‌سازی هدفمند

رعایت استانداردهای سئو تکنیکال و تولید محتوای ارزشمند می‌تواند شما را به صفحه اول نتایج گوگل برساند ولی برای کسب رتبه اول و رقابت با سایت‌های قدیمی‌تر، شما نیازمند لینک‌سازی خارجی برای سایت خود هستید. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، فروم‌های تخصصی، کامنت مارکتینگ، خرید بک‌لینک، خرید رپرتاژ آگهی و … را اصطلاحاً SEO Off-page می‌نامیم.

در ادامه با دو مبحث سئو درون صفحه (On Page SEO) و سئو بیرون صفحه (Off Page SEO) روبه‌رو می‌شوید

سئو چیست

انواع سئو چیست؟

پس از دانستن دقیق این دو مطلب که سئو چیست و کار سئو چیست و اینکه اصلاً اهمیت سئو چیست، این مطلب باقی‌مانده نیز حائز اهمیت خواهد بود که آیا انواع سئو چیست؟ در ادامه با انواع مختلف سئو و نحوه‌ی ی حضور آنها در دنیای دیجیتال مارکتینگ آشنا خواهید شد.

سئوی درون صفحه

سئوی درون صفحه به کنترل مستقیم محتویات وب‌سایت و کدها اعم از متن، تصویر و پیوندها ارتباط دارد. باید بدانید هرآنچه که در سایت خود بارگذاری می‌کنید مربوط به سئوی درون صفحه است و در این قسمت شما بیشترین کنترل را می‌توانید داشته باشید. ایجاد هرگونه تغییر در محتویات سایت خود در نتایج جستجو کاربران تأثیرگذار خواهد بود و بهتر است روش سئوی درون صفحه قبل از روش سئوی بیرون صفحه انجام شود و این نکته‌ای است که باید به آن توجه بسیاری شود.

سئوی بیرون صفحه

سئو بیرون صفحه شامل تمام ارتقاءهایی است که در خارج از وب‌سایت شما انجام می‌شود و همه مواردی که می‌تواند در به‌دست‌آوردن رتبه‌بندی بالای سایت شما کمک کند. SEO Off Page ابتدا به پیوندهایی که از سایر سایت‌ها به سایت شما اشاره می‌کند متمرکز می‌شود و بعد از آن به بهینه‌سازی موتور جستجو می‌پردازد. این یک فرایند نامتناهی است که توسط مهندسین باتجربه سئو برای به‌دست‌آوردن پیوند دهندگان (پیوندهایی که از سایت دیگر به سایت شما اشاره می‌کند) اداره می‌شود.

سئوی کلاه سفید White Hat Seo

سئوی کلاه سفید اشاره دارد به تکنیک‌ها و روش‌ها و استراتژی‌هایی که از قوانین موتورهای جستجو پیروی می‌کند. عنوان دیگر سئوی کلاه سفید، سئوی اخلاقی نیز هست زیرا از دستورالعمل‌ها و سیاست‌های صحیح برای به‌دست‌آوردن رتبه‌های بالاتر در نتایج موتورهای جستجو استفاده می‌کند.

سئوی کلاه سفید

سئوی کلاه‌سیاه Black Hat Seo

 

برخلاف سئوی کلاه سفید باید بدانید که سئوی کلاه‌سیاه به مجموعه‌ای از فریب‌کاری و دست‌کاری‌های الگوریتم‌های موتورهای جستجو برای به‌دست‌آوردن رتبه‌ی بالاتر به کار می‌رود. باید توجه داشته باشیم که این روش‌ها غیراخلاقی بوده و توسط هیچ موتور جستجویی تأیید نمی‌شود و امکان خطر خارج‌شدن از فهرست پایگاه‌داده‌ها را به همراه دارد. استفاده از سئوی کلاه‌سیاه ممکن است باعث افزایش رشد ناگهانی در نتایج جستجو شود ولی استفاده از این تاکتیک می‌تواند منجر به پرداخت جریمه و یا حذف از فهرست پایگاه‌داده موتور جستجو شود.

سئوی کلاه‌سیاه

سخن پایانی

 

همان‌طور که در حین خواندن مقاله ملاحظه کردید، مسیر داستان با این پرسش‌ها آغاز شد که سئو چیست، تعریف دقیق سئو چیست، و اصلاً کار سئو چیست؟ در میان راه به جواب این سؤال رسیدیم که اهمیت سئو چیست و این ارزش و اهمیت از چه چیزی سرچشمه می‌گیرد و در پایان به تشریح و توصیف انواع سئو پرداختیم. بی شک کلیت قضیه‌ی سئو تاحدامکان برای شما روشن شده. اما برای تکمیل اطلاعاتتان درباره‌ی سئو پیشنهاد می‌کنیم که به مقاله‌ی طراحی استراتژی سئو چیست هم نگاهی بیندازید تا در حیطه‌ی یادگیری سئو برای پیشرفت و بهبود کسب‌وکارتان چیزی را از قلم نینداخته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 11 =

لوگو اصلی

تماس با کارشناسان ما